Dołącz do nas na Facebook

Światowy Dzień Walki z Rakiem w Wielkopolskim Centrum Onkologii – 2 lutego 2019 r. – „Biała Sobota” – akcja profilaktyczno-edukacyjna

W poniedziałek 4 lutego 2019 roku obchodzimy XIX Światowy Dzień Walki z Rakiem (World Cancer Day). Święto zostało ustanowione w 2000 roku podczas Światowego Szczytu Walki z Rakiem w Paryżu.  Z inicjatywy Polskiej Unii Onkologii krajowe ośrodki onkologiczne organizują wraz z partnerami – organizacjami pacjentów,  już po raz dziewiętnasty, Dzień Drzwi Otwartych w krajowych ośrodkach onkologicznych. 

Z programem obchodów można zapoznać się TUTAJ

Z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem możemy wyrazić symbolicznie swoją solidarność z pacjentami onkologicznymi, ale również zadbać o swoje zdrowie. W ramach tzw. „białej soboty”, która odbędzie się 2 lutego 2019 roku, wszystkie chętne osoby będą mogły skorzystać z bogatej oferty bezpłatnych porad, konsultacji i badań onkologicznych świadczonych w większości największych placówek onkologicznych i hematoonkologicznych na terenie całego kraju.

Przewodnim hasłem obchodów tegorocznego Światowego Dnia Walki z Rakiem będzie APEL PUO i całego środowiska onkologów polskich o wspólne,  intensywne działania na rzecz zapewnienia równego dostępu w naszym kraju do europejskich standardów kompleksowej opieki onkologicznej stosownie do nadal aktualnych postulatów zawartych w Paryskiej Karcie Walki z Rakiem z 2000 r.
Przed całym światem stoją obecnie wielkie wyzwania związane z sytuacją epidemiologiczną i demograficzną. Prognozy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazują na podwojenie liczby nowych zachorowań na nowotwory w ciągu najbliższych 15-20 lat. Rak staje się głównym zabójcą ludzi w XXI wieku.
W Karcie Paryskiej przede wszystkim apeluje się o „ZAPEWNIENIE RÓWNEGO DOSTĘPU” obywateli wszystkich krajów świata do nowoczesnych kompleksowych świadczeń diagnostyczno-leczniczo-rehabilitacyjnych z zakresu onkologii, zgodnie z postępem wiedzy medycznej w oparciu o sprawnie funkcjonującą, wielodyscyplinarną sieć specjalistycznych ośrodków onkologicznych.